Blog ma rok

nowy rok azerski

Koniec starego roku to zarazem rocznica założenia tego blogu. Równo rok temu zamieściłam tu wpis powitalny, łącząc go z życzeniami noworocznymi w różnych językach turkijskich. Czas więc na małe podsumowanie.

O tym, dlaczego założyłam ten blog i skąd się wzięła jego nazwa, pisałam już tutaj. Na początku wiedziałam, że chcę przekazać jak najwięcej informacji o narodach i językach turkijskich, zwłaszcza tych mniej znanych, ale nie byłam jeszcze pewna, jaką formę to przyjmie. Wkrótce dowiedziałam się o Roku Języka Szorskiego i postanowiłam z tej okazji przetłumaczyć i opublikować cykl lekcji tego języka. W związku z tym zaczęłam też zwracać większą uwagę na inne ciekawe inicjatywy w krajach turkojęzycznych. Tak więc zwykłe wpisy przeplatam okolicznościowymi, związanymi z takimi wydarzeniami jak Rok Jusufa Bałasaguni, Rok Chodży Ahmada Jasawi, Rok Älichana Bökejchana, Rok Tuwińskiej Gościnności, Rok Historii i Kultury w Kirgistanie czy Dekada Ołoncho w Jakucji. Mimo najlepszych chęci nie udaje mi się napisać od razu o wszystkim, co chciałabym przedstawić na blogu. Tak więc na swoją kolej czeka jeszcze Rok Iwana Sztygaszewa w Chakasji.

Oprócz zwykłych wpisów mam na blogu kilka zakładek tematycznych. W jednej z nich gromadzę informacje o najróżniejszych wydarzeniach związanych z narodami i językami turkijskimi, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Gdy spojrzeć na tę listę, okazuje się, że wcale nie jest ich u nas tak mało – a przecież i tak nie wiem jeszcze o wszystkich. W innej zakładce przedstawiam różne możliwości pomocy ludności krajów turkojęzycznych. Najobszerniejszą z zakładek jest bibliografia turkologiczna, która wciąż się powiększa. Planowałam ją od dłuższego czasu i nie jestem pewna, czy to będzie jej ostateczny kształt, ale na razie jest właśnie taka.

Enesaj.pl nie czekał na logo tak długo, jak Kirgiski.pl – obydwa blogi dorobiły się loga właśnie w tym roku, a zawdzięczam je Katarzynie Regulskiej, czyli Kanoklik. Pani Katarzyna zaprojektowała dla mnie także wizytówki, z których jestem tak samo zadowolona. Nie do końca jestem natomiast zadowolona z szablonu blogu. Odpowiada mi jego układ, ale czcionka nie ułatwia czytania, a nie daje się powiększyć. Muszę więc pomyśleć o zmianie szablonu.

Od początku istnienia Enesaj.pl należy do grupy Blogi językowe i kulturowe, w związku z czym bierze udział w akcjach W 80 blogów dookoła świata, Miesiąc Języków, Wpisy tematyczne i Z piosenkami dookoła świata. W tym roku nawiązałam też współpracę z portalem WOOFLA – Świat języków obcych. Moje artykuły gościnne na nim można przeczytać tu. O blogu udało się też opowiedzieć na antenie kirgiskiej rozgłośni Radia Swoboda (Azattyk).

Z zasady nie robię postanowień noworocznych – ani na blogach, ani w życiu. Wolę zastępować je planami, które pojawiają się w związku z konkretną sytuacją, a nie ze zmianą daty. Jednak skoro Enesaj.pl właśnie dziś kończy rok, wypada coś napisać o planach. Choć raczej nie uda mi się zwiększyć częstotliwości pisania, chcę utrzymać dotychczasową, czyli dwa wpisy w tygodniu. Pewne jest to, że w dalszym ciągu będę uczestniczyć w akcjach „Blogów językowych i kulturowych”. Mam w planach też nowe zakładki tematyczne. Może uda się wprowadzić więcej własnych wywiadów z ciekawymi postaciami z turkijskiego świata i okolic – w najbliższym czasie mam pomysł na co najmniej dwa.

Na koniec trochę statystyki. Przez ten rok na blogu pojawiło się 69 wpisów (z dzisiejszym włącznie) i 60 komentarzy. Polubień fanpage na Facebooku uzbierało się na razie 82.

Dziękuję wszystkim, którzy czytali Enesaj.pl przez ten rok. Mam nadzieję, że będzie Was coraz więcej i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. A na obrazku – życzenia noworoczne po azersku.


Oznaczone

4 opinii z “Blog ma rok

  1. Bardzo lubię oba Twoje blogi, bo przedstawiają świat, o którym na co dzień ciężko jest się czegoś dowiedzieć. Gratulacje i oby tak dalej!

    1. Dziękuję bardzo! Również lubię Twoje i na pewno kiedyś przeczytam obydwa od początku do końca.

  2. Gratuluję! Jak na rok to całkiem nieźle! Życzę Ci, abyś nie traciła motywacji i weny do dalszego pisania.

    1. Dziękuję bardzo! Motywacja jest, pomysły są, tylko z czasem słabo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *