Dziś w Unii Azjatyckiej piszemy o boginiach płodności i pokrewnych im postaciach. O Umaj Ene (Умай Эне), tj. Matce Umaj, wspominałam już nie raz. Była ona jedną z najważniejszych postaci w mitologii turkijskiej. Wzmianka o niej pojawiła się już w jednym z najstarszych zabytków piśmiennictwa turkijskiego – inskrypcji Toniukuka, a wiara w nią zachowała się w kulturze narodów Azji Centralnej i południowej Syberii (zwłaszcza Kirgizów, Ałtajczyków, Szorów i Chakasów). (więcej…)
Miesiąc: marzec 2020
Dziś w Unii Azjatyckiej piszemy o ptakach. Ja wzięłam na warsztat godło Uzbekistanu (poniżej) i Kirgistanu (na drugim blogu). W jednym i drugim widać pewne podobieństwo, w obydwu występują ptaki. W przypadku Uzbekistanu jest to legendarny ptak Huma (uzb. Xumo). Szukając informacji o nim natrafiłam na taką mnogość skojarzeń i powiązań, że zaledwie spróbuję je w skrócie wymienić. (więcej…)
Dziś w ramach Unii Azjatyckiej piszemy o potrawach z ryżu. O pilawie, czyli jednej z potraw łączących kuchnię praktycznie wszystkich krajów Azji Centralnej i nie tylko, pisałam już dwa razy. Był już przegląd przepisów z różnych krajów, były też moje wrażenia ze spróbowania pilawu w konserwie. Dziś dorzucam jeszcze dwa znaleziska, które wydały mi się zaskakujące na tle wersji, które znałam dotychczas. (więcej…)