Malarstwo Kirgistanu na wystawie w Ałmaty

grupa

Niedawno w Państwowym Muzeum Sztuki Republiki Kazachstanu im. Abyłchana Kastejewa w Ałmaty można było obejrzeć wystawę malarstwa Azji Centralnej. Pierwszą jej część dotyczącą Uzbekistanu przedstawiłam w zeszłym tygodniu. Teraz czas na Kirgistan.

Poniżej można obejrzeć dzieła następujących malarzy: Gapara Ajtijewa (Гапар Айтиев), Rifkata Bucharmetowa (Рифкат Бухарметов), Nurdamira Kongurbajewa (Нурдамир Конгурбаев), Batyra Dżalijewa (Батыр Жалиев), Nikołaja Jewdokimowa (Николай Евдокимов), Adyłbeka Bajterekowa (Адылбек Байтереков) i Sapara Torobekowa (Сапар Торобеков). Za fotografie dziękuję Pani Justynie Całczyńskiej.

Gapar Ajtijew

Ajtijew
„Na ganku. Ak-Tała”, 1968, olej na płótnie

Rifkat Bucharmetow, Nurdamir Kongurbajew

Bucharmetow, Kongurbajew
Od góry: Rifkat Bucharmetow „Dziewczynka z indykami”, 1993, olej na płótnie; Nurdamir Kongurbajew „Dziewczyna z chrustem”, 1981, olej na płótnie

Batyr Dżalijew

Dżalijew
„Pierwsze wiersze”, 1970, olej na płótnie

Nikołaj Jewdokimow, Adyłbek Bajterekow

Jewdokimow
Nikołaj Jewdokimow „Wschodnia idylla. Na tarasie”, 1978, olej na płótnie

 

Jewdokimow, Bajterekow
Od góry: Nikołaj Jewdokimow „Rauszan z komuzem”, 1988, olej na płótnie; Adyłbek Bajterekow „Dom rybaka”, 1988, olej na płótnie

Sapar Torobekow

Torobekow
„Na obrzeżu sowchozu”, 1988, olej na płótnie

Oznaczone , , , , , , , , , , ,

2 opinii z “Malarstwo Kirgistanu na wystawie w Ałmaty

  1. Bardzo ładne obrazy z elementem egzotyki kirgiskiej. Czułam się trochę jak na wystawie. Dobry pomysł na wpis na bloga.

    1. To się cieszę, bo jeszcze trochę takich będzie. W przygotowaniu Turkmenistan i Tadżykistan – choć ten ostatni to nie kraj turkojęzyczny, jednak jest częścią tej wystawy i nie chcę go pomijać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *