Kirgiski film „Sutak” podbija świat

SutakOd zeszłego roku coraz większą sławę zdobywa kirgiski film Mirłana Abdykałykowa „Sutak” („Niebiańskie koczowisko”), który zdążył już zdobyć niejedną nagrodę na międzynarodowych festiwalach. Dotarł także do Europy – choć w Polsce jak dotąd o nim nie słychać, już niedługo będzie można go obejrzeć w Niemczech.

Mirłan Abdykałykow to przedstawiciel młodego pokolenia kirgiskich filmowców, a także syn znanego reżysera Aktana Arym Kubata (jako dziecko grał w filmach ojca „Selkinczek”, „Majmył” i „Beszkempir”). Mimo młodego wieku został niedawno członkiem Akademii Filmowej Azji i Pacyfiku (APSA), co zawdzięcza także sukcesowi swojego filmu.

Główni bohaterowie filmu „Sutak” to współczesna rodzina kirgiskich koczowników zajmujących się hodowlą koni. Jej członkowie to staruszek Tabyłdy (Tabyłdy Aktanow), jego żona Karaczacz (Anara Nazarkułowa), ich synowa Szajyr (Taałajkan Abazowa) i wnuczka Umsunaj (Dżibek Baktybekowa). Po śmierci męża Szajyr postanawia pozostać u teściów. Ich życie toczy się niespiesznym rytmem, aż do momentu, gdy w ich koczowisku pojawia się meteorolog Ermek (Dżengiszbek Kangeldijew).

Film zadebiutował na zeszłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Od tego czasu był pokazywany na wielu innych międzynarodowych imprezach. Na XXII Festiwalu Filmu Europy Wschodniej w Chociebużu otrzymał nagrodę dystrybutorską „Cottbus ins Kino”, która wiąże się z promocją filmu w Niemczech. W związku z tym od 14 kwietnia będzie można obejrzeć „Sutak” w niemieckich kinach (pod tytułem „Nomaden des Himmels”). Na serii premier będzie obecny sam reżyser.

A oto inne nagrody, które przyznano filmowi „Sutak”.

  • XLVIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach: nagroda krytyków filmowych
  • XXIV Otwarty Festiwal Filmowy Kina WNP i Krajów Nadbałtyckich „Kinoszok” w Anapie: Grand Prix
  • XI Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Eurazja” w Ałmaty: Grand Prix oraz specjalny dyplom komisji dla Dżibek Baktybekowej za rolę Umsunaj
  • XVII Festiwal Filmowy Jio MAMI w Mumbaju: nagroda Silver Gateway
  • NETPAC – nagroda Organizacji Promocji Kina Azjatyckiego
  • XXII Miński Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Listopad”: Nagroda Prezydenta Republiki Białorusi „Za humanizm i duchowość w kinie” oraz Nagroda Specjalna Komitetu Wykonawczego WNP „Kino bez granic”
  • II Międzynarodowy Festiwal Kina Narodowego i Etnicznego „Srebrny Akbuzat” w Ufie: nagroda dla najlepszego reżysera
  • Nika – nagroda Rosyjskiej Akademii Sztuk Kinematograficznych w kategorii „Najlepszy film WNP i krajów nadbałtyckich”

Oznaczone , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *