Short Waves Festival a sprawa kirgiska

powrót erkinaW Poznaniu wystartował właśnie festiwal filmów krótkometrażowych Short Waves Festival 2016. Niestety, w programie próżno szukać kirgiskich filmów, mimo że od kilku lat Kirgistan promuje się jako kraj filmów krótkometrażowych. Moją uwagę przykuło jednak coś innego – rosyjska produkcja „Powrót Erkina” której głównym bohaterem jest Kirgiz, a część akcji rozgrywa się w Kirgistanie.

„Powrót Erkina” to film młodej rosyjskiej reżyserki Marii Guśkowej z 2015 r., który powstał jako jej praca dyplomowa. Zdjęcia były kręcone w Kirgistanie, a odtwórca głównej roli, Kachraman Mamasalijew, nie jest zawodowym aktorem, lecz prostym mieszkańcem wsi pod Dżalalabadem.

Tytułowy Erkin wychodzi z więzienia i musi na nowo nauczyć się żyć na wolności. Maria Guśkowa przyznaje, że początkowo miała inny pomysł na fabułę – głównym bohaterem chciała uczynić syna Erkina, który odkłada zarobione w Moskwie pieniądze, by pomóc ojcu rozpocząć nowe życie. Pomysł zmiany scenariusza przyszedł jej do głowy już podczas zdjęć.

Film był już prezentowany m. in. na zeszłorocznym festiwalu w Cannes, gdzie zajął trzecie miejsce w przeznaczonej dla filmów studenckich sekcji Cinéfondation. W Poznaniu będzie można go obejrzeć w sekcji Poznań Open II, która zostanie wyświetlona 17 marca o 21:00 w Nowym Kinie Pałacowym. A oto zwiastun filmu:

Źródło zdjęcia: http://rus.azattyk.org/content/news/27034802.html (25.05.2015)


Oznaczone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *