Turkiestan Turkijską Stolicą Kultury 2017

Nazwa „Turkiestan” kojarzy się przede wszystkim z regionem historycznym w Azji Centralnej, lecz tak nazywa się także miasto w południowym Kazachstanie (Түркістан). Leży ono w obwodzie południowokazachstańskim niedaleko rzeki Syr-daria i słynie głównie ze znajdującego się w nim mauzoleum sufickiego mistyka i poety Chodży Ahmada Jasawiego. W tym roku Międzynarodowa Organizacja Kultury Turkijskiej TÜRKSOY ogłosiła Turkiestan Turkijską Stolicą Kultury.

Turkiestan jest jednym z najstarszych miast Kazachstanu. Powstał ok. 500 r. na skrzyżowaniu szlaków handlowych prowadzących z Samarkandy, Buchary i Chiwy na północ. Jak wiele miast w tym regionie, na przestrzeni wieków kilkakrotnie zmieniał nazwę: z Szawgaru na Jassy, z Jass na Turkiestan. Obecna nazwa pochodzi od perskiego wyrażenia Hazrat-e Turkistān – „Błogosławiony z Turkiestanu”. Chodzi tu oczywiście o Jasawiego, którego XV-wieczne mauzoleum rozsławiło miasto, a w 2003 r. zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Być może właśnie temu Turkiestan zawdzięcza obecne wyróżnienie ze strony TÜRKSOY.

Turkijska Stolica Kultury to inicjatywa TÜRKSOY zapoczątkowana w 2012 r. Jej celem jest zwrócenie uwagę na rozwój kultury w danym mieście. Miasta są wybierane na szczytach organizacji spośród jej państw członkowskich (Azerbejdżanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Turcji, Turkmenistanu i Uzbekistanu) i obserwatorów (Tatarstanu, Gagauzji i Cypru Północnego). Dotychczas tytuł należał do następujących miast:

2012 – Astana (Kazachstan)
2013 – Eskişehir (Turcja)
2014 – Kazań (Tatarstan, Federacja Rosyjska)
2015 – Mary (Turkmenistan)
2016 – Şəki (Azerbejdżan)

Miasto, które otrzymało taki tytuł, staje się na rok gospodarzem wielu wydarzeń związanych z kulturą narodów turkijskich. Obchody tego roku w Turkiestanie rozpoczęły 21 marca międzynarodowe obchody święta Nauryz. Od tego czasu odbyło się już kilkanaście imprez, m. in. festiwal teatralny. W kolejce czekają już następne, np. Festiwal Rzemieślników Świata Turkijskiego (lipiec), Festiwal Filmów Animowanych Świata Turkijskiego „Ałtyn Saka” (wrzesień) czy wieczór poetycki pamięci Mołły Panacha Wagifa (listopad). Podaję tylko miesiące, bo nie udało mi się odnaleźć informacji o dokładnych datach. Ale gdybyście podróżowali po Kazachstanie i przejeżdżali przez Turkiestan, pamiętajcie po prostu, że w tym roku dużo się tam dzieje. Więcej zapowiedzi znajdziecie tu.


Oznaczone , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *