Projekt Kirgistan – szwajcarsko-kirgiska współpraca narciarska

wyciąg

Kirgistan z racji wysokogórskiego krajobrazu bywa nazywany azjatycką Szwajcarią. A co ma wspólnego z prawdziwą Szwajcarią? Okazuje się, że ma, i to nie byle co. Od roku szwajcarska szkoła narciarska Schweizer Schneesportschule Bivio prowadzi w Karakole kursy jazdy na nartach i szkolenia dla instruktorów narciarstwa.

Wszystko zaczęło się w 2014 r., gdy Edda Hergarten, obecna koordynatorka projektu, wybrała się do Kirgistanu. Choć na razie infrastruktury narciarskiej jest tam niewiele, napotkała ona tam wielu zainteresowanych nauką jazdy na nartach. Tak powstał pomysł, określany teraz przez szkołę z Bivio jako Projekt Kirgistan.

zespół

W listopadzie 2015 r. siedmioro instruktorów z Bivio i kilku innych szwajcarskich szkół przyleciało do Kirgistanu i rozpoczęło w Karakole pierwsze szkolenie dla 30-osobowej grupy. Na początku był to kurs teoretyczny: od podstaw przygotowania nart do użytku i ich konserwacji poprzez język angielski i pierwszą pomoc po zarządzanie i marketing w turystyce. Później grupa przeniosła się na stoki i rozpoczęła kurs praktyczny, z elementami narciarstwa biegowego i snowboardu włącznie. Po jego ukończeniu 12 osób otrzymało dyplomy instruktorów.

Kursy w ramach projektu są organizowane w Karakole, lecz przeznaczone dla uczestników z całego Kirgistanu. Projekt obejmuje także wyposażenie kirgiskich szkół narciarskich w sprzęt oraz praktyki w Szwajcarii dla przyszłych instruktorów z Kirgistanu. Głównym celem jest przygotowanie wykwalifikowanych instruktorów, którzy przekazywaliby swoją wiedzę już samodzielnie i przyczyniali się do rozwoju narciarstwa w Kirgistanie.

narciarze

Projekt Kirgistan jest finansowany przez sponsorów oraz innych darczyńców. Jako że jest zaplanowany na pięć lat, zbiórka pieniędzy trwa nadal. Jeśli ktoś z Was szerzej zainteresuje się projektem i chciałby go wesprzeć, można zrobić przelew (tytułem Projekt Kirgistan) na konto:

Schweizer Schneesportschule
CH31 0900 0000 8988 9073 1
Konto 89-889073-1

Najważniejsze informacje o projekcie znajdują się na stronie http://www.wintersportprojekt.com/ i fanpage na Facebooku.

Dziękuję koordynatorom projektu, Eddzie Hergarten i Gregorowi Vellacherowi za dodatkowe informacje i udostępnienie zdjęć.


Oznaczone , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *