Dziś przedstawiam kolejną postać historyczną związaną ze średniowiecznym Turkiestanem. Rok 2016 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Jasawiego z okazji 850-lecia jego urodzin. Chodża Ahmad Jasawi, suficki mistyk i poeta, jest upamiętniany szczególnie w Kazachstanie, gdyż urodził się, żył, tworzył i zmarł na obecnym terytorium tego państwa, lecz związane z nim wydarzenia odbywają się w tym roku na całym obszarze turkojęzycznym. (więcej…)
Miesiąc: wrzesień 2016
Choć minęła już ponad połowa tego roku, nadal warto o nim napisać. 19 lutego z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Kultury Turkijskiej TÜRKSOY w tureckim Kazly-Çeşme odbyło się oficjalne ogłoszenie Roku Jusufa Bałasaguni. Okazją do szeregu wydarzeń związanych z postacią średniowiecznego pisarza i filozofa jest 1000-lecie jego urodzin. (więcej…)
Miesiąc Języków na blogach językowo-kulturowych nie tylko odbywa się we wrześniu. W tym roku jest związany z tym miesiącem także tematycznie, bo wpisy na wszystkich blogach mają w sobie coś wrześniowego. U mnie zaś dowiecie się, jak nazywa się wrzesień w różnych językach turkijskich i skąd pochodzą te nazwy. (więcej…)
Języki turkijskie – z wyjątkiem tureckiego – są najczęściej mało znane w Europie. Co zrobić, gdy zainteresujemy się którymś z nich? Gdzie szukać materiałów do nauki? Być może te porady wydadzą się niektórym z Was oczywiste, ale chcę je zgromadzić w jednym miejscu. (więcej…)
Tryb życzący, łączący i warunkowy. Bezosobowa forma czasownika. Zaimek: osobowy, pytający, wskazujący, określony i nieokreślony. Przysłówek. Imiesłów na -п, -а/-е, -ала/-еле, -ла/-ле, -ғанче/-генче/-қанче/-кенче. Czasowniki złożone. Poimek. Partykuła. Wykrzyknik. (więcej…)
Już jutro, czyli 1 września, rozpocznie się II edycja Miesiąca Języków w grupie „Blogi językowe i kulturowe”. Jest to międzyblogowa inicjatywa z okazji Europejskiego Dnia Języków (26 września). W tym roku jest ona organizowana po raz drugi, a ja po raz pierwszy biorę w niej udział na dwóch blogach równocześnie. (więcej…)