Nomadenland – kirgiskie jurty w Poczdamie

Nomadenland

O tym, że całkiem niedaleko za naszą zachodnią granicą można natknąć się na kirgiskie jurty, dowiedziałam się już kilka lat temu. Latem zeszłego roku udało mi się je wreszcie zobaczyć, więc nadrabiam zaległości i publikuję kilka zdjęć. Niestety, akurat w tym momencie miały wakacyjną przerwę i były zamknięte, ale można było przynajmniej do nich podejść.

Nomadenland znajduje się w Parku Ludowym (Volkspark) w Poczdamie (o dojeździe będzie później) – mieście sąsiadującym od południowego zachodu z Berlinem i pozostającym często w jego cieniu, choć to właśnie Poczdam jest stolicą Brandenburgii. Miasto jest znane z historii jako miejsce konferencji Stalina, Churchilla i Trumana z 1945 r., bywa też celem wycieczek głównie ze względu na zespół pałacowo-parkowy Sans Souci, ale – jak się okazuje – nie jest to jego jedyna atrakcja. Przyznam, że byłam w Poczdamie tylko dwa razy i na krótko, ale spodobał mi się na pierwszy rzut oka ze względu na dużo zieleni i jezior.

jurta 1

Ale do rzeczy. Założycielem Nomadenlandu jest Matthias Michel, który zafascynował się jurtami podczas wspinaczkowej wyprawy do Kirgistanu i postanowił sprowadzić na początek dwie (teraz są trzy). Według informacji na stronie internetowej przedsięwzięcia otrzymały one nazwy „Issyk-kul” i „Dżaa-Bars” (od imienia irbisa z powieści Czingiza Ajtmatowa „Gdy walą się góry”). Organizuje w nich różne wydarzenia, np. spotkania z bajkami dla dzieci i całych rodzin. Można też wynająć jurtę na nocleg lub przyjęcie. Jak już wspomniałam, trafiliśmy tam w czasie przerwy wakacyjnej. Mimo że w związku z tym nie działo się tam nic, miejsce wyglądało tak, jakby ludzie opuścili je tylko na chwilę. Choć jurty były zamknięte, na zewnątrz było widać różne elementy wyposażenia i stoliki z ławkami tworzące krąg wokół paleniska.

jurta 2

kerege
To czerwone to elementy drewnianego szkieletu jurty.

samowar

kazan

Jak już napisałam, Nomadenland znajduje się w Volksparku pod adresem Georg-Herrmann-Allee 101, lecz jest to adres samego parku, a nie dokładna lokalizacja jurt. Jak tam dojechać? Załóżmy, że dojeżdżamy z Berlina komunikacją miejską. Do Poczdamu najłatwiej dojechać linią S7 kolejki S-Bahn, która w Berlinie startuje ze stacji Ahrensfelde, przejeżdżając przy tym przez takie punkty przesiadkowe jak Ostkreuz, Dworzec Wschodni (Ostbahnhof) i Dworzec Główny (Hauptbahnhof). Dojeżdża ona na dworzec główny w Poczdamie. Jeśli korzystamy z berlińskich biletów turystycznych, warto wykupić taki na strefy ABC, gdyż jego zasięg obejmuje też cały Poczdam. Volkspark leży raczej na uboczu w stosunku do głównych atrakcji Poczdamu, ale można tam dojechać tramwajem nr 96 sprzed dworca kolejowego (kierunek Campus Jungfernsee, przystanek Viereckremise). Przy wejściu do parku znajduje się pole do minigolfa, za którym trzeba jeszcze przejść ok. 150 m, mijając taki oto uroczy hotel dla owadów (mam nadzieję, że nadal tam stoi).

hotel dla owadów


Oznaczone , , ,

5 opinii z “Nomadenland – kirgiskie jurty w Poczdamie

  1. Oooooo, muszę się koniecznie wybrać!!!!!!!!

    1. Zachęcam 🙂

  2. Witam,
    Poczucie dziennikarskiego obowiązku każe mi prosić o sprostowanie informacji dotyczącej daty konferencji w Poczdamie – w 1943 roku istniała jeszcze II Rzesza.

    1. Dziękuję bardzo, już poprawione.

  3. Oczywiście III Rzesza. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *