24 śniegi Jakucji

24 śniegi

Republika Jakucji (Sacha) słynie ostatnio w Rosji i za granicą z dynamicznego rozwoju kinematografii. Jednym z wyróżniających się filmów jest dokument Michaiła Barynina „24 śniegi” („24 снега”). Reżyser pochodzi wprawdzie z Moskwy, lecz film został nakręcony w Jakucji i po jakucku, a jego producentem jest miejscowy przedsiębiorca Jegor Makarow.

Bohaterem filmu jest Siergiej, pasterz koni od lat pędzący samotne życie na pustkowiu, walcząc o przetrwanie w surowym klimacie. Ma rodzinę, lecz jak sam przyznaje, w domu jest gościem. Konie są jego pasją, lecz z roku na rok coraz bardziej oddala się od najbliższych.

Premiera filmu odbyła się 25 czerwca na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie. Od tego czasu „24 śniegi” święcą triumfy na festiwalach. Na wrześniowym XVII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Flahertiana” w Permie film zdobył statuetkę „Srebrny Nanuk” i nagrodę publiczności. Niemal równocześnie do kolekcji dołączyła Grand Prix XV Bajkalskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Człowiek i przyroda” w Irkucku.

Aktualizacja z 14.11.2016: film „24 śniegi” można było zobaczyć także w Polsce w ramach festiwalu filmów rosyjskich „Sputnik nad Polską”, gdzie otrzymał wyróżnienie.


Oznaczone , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *