W Kirgistanie ukazał się atlas inskrypcji runicznych Ałtaju

atlasW Kirgistanie wydano „Atlas zabytków staroturkijskiego piśmiennictwa Republiki Ałtaj”. Autorami są: prof. Kadyrały Konkobajew, doc. Nurdin Usejew i turkolog Negizbek Szabdanalijew, zaś prezentacji książki dokonał prezes Międzynarodowej Akademii Turkijskiej Darchan Kydyrały.

Według słów Konkobajewa stworzenie atlasu zabytków piśmiennictwa Ałtaju zajęło ponad dwadzieścia lat. Liczba zabytków piśmiennictwa runicznego wynosi 101 – powiadamia agencja „Kabar”.

„Jak wiadomo, w Ałtaju odkryto 90 zabytków z inskrypcjami. Jednakże podczas badań przeprowadzonych przez autorów atlasu odnaleziono jeszcze 11, a także odzyskano dwie utracone inskrypcje” – wyjaśnił Konkobajew.

Jak uściśla AKIpress, książka zawiera szczegółowe informacje o każdej inskrypcji: lokalizacja, współrzędne GPS, poprzednie warianty odczytania inskrypcji przez innych naukowców, warianty odczytania i przekładu proponowane przez samych autorów oraz komentarz naukowy. Są także fotografie i wzory samych inskrypcji, co odgrywa ważną rolę w ich badaniach.

Na chwilę obecną turkologia zna ok. 600 inskrypcji orchońsko-jenisejskich, z czego ok. 400 to inskrypcje jenisejskie. Według słów Darchana Kydyrały cywilizacja turkijska jest równie starożytna jak chińska i egipska. „Wcześniej inni pisali naszą historię: jak chcieli i co chcieli, teraz będziemy ją pisać sami” – dodał.

Pierwszy katalog zabytków staroturkijskiego piśmiennictwa runicznego Ałtaju został wydany w 2012 r. Jedną z jego autorów była Łarisa Tybykowa. Według jej słów w katalogu znalazły się inskrypcje runiczne – krótkie teksty na kamieniach i artefaktach z VIII-IX w. n. e. Część tych zabytków została utracona i zachowały się jedynie fotokopie.

Źródło: http://www.gorno-altaisk.info/news/47773, 22.01.2016

Źródło zdjęcia: http://www.kabar.kg/upload/image/65740978.jpg


Oznaczone , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *