W Stambule zakończył się I Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Krajów Turkojęzycznych (Türk Dünyası Belgesel Film Festivali). Ta debiutująca impreza została zorganizowana przez Międzynarodową Federację Dziennikarzy pod hasłem „Turkijska kultura i spojrzenie na świat”. Po rozdaniu nagród powody do radości mają przede wszystkim reżyserzy z Kirgistanu.
Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 8 października. Jako że festiwal odbywa się po raz pierwszy, wzięły w nim udział nie tylko filmy nowe, ale też takie sprzed kilku lat. Wiele z nich mogło się już wcześniej pochwalić innymi nagrodami.
Pierwszą nagrodę otrzymał kirgiski film z 2011 r. „Koczowanie” („Көч”) Artykpaja Sujundukowa (Артыкпай Суюндуков) i Mołdosejita Mambetakunowa (Молдосейит Мамбетакунов). Opowiada on o hodowcach jaków, którzy w obliczu zagrożenia lawiną muszą podjąć długą i niebezpieczną podróż przez góry.
Film można obejrzeć tu:
Drugą nagrodę otrzymał chakaski film z 2014 r. z Rosji – „Jestem Chakasem” („Я – хакас”) Jurija Kuroczki (Юрий Курочка) i Mariny Kanadakowej (Марина Канадакова). Film jest poświęcony chakaskiej świadomości narodowej.
Nie znalazłam całości, tylko zwiastun:
Trzecia nagroda przypadła filmowi Saławata Juzejewa (Салават Юзеев) z Rosji „Szunu, który przyjdzie” („Шуну, который придет”) z 2011 r. Film jest częścią cyklu „Od Wałdaju do Ałtaju”, poświęconemu małym turkijskim grupom etnicznym w Rosji. Reżyser jest Tatarem, zaś tematyka filmu to współczesna kultura Ałtajczyków.
Cały film do obejrzenia:
Nagrodę specjalną odebrał młody kirgiski reżyser Adilet Kardżojew za film „Sary Oj” („Сары Ой”), poświęcony myśliwemu, który kultywuje tradycję polowania z drapieżnymi ptakami. I nie była to ostatnia nagroda tego festiwalu, która powędrowała do Kirgistanu. Za wybitny wkład w kulturę turkijskiego świata wyróżniony został inny kirgiski reżyser i działacz kulturalny, Sadyk Szer-Nijaz, znany m. in. z historycznego filmu „Kurmandżan-datka” z 2014 r., a także jako inicjator Asian World Film Festival w Los Angeles.